magazin

Zbavte se vlhkých koutů a plísní na stěnách

Neobviňujte květiny, plastová okna ani vyprané prádlo na sušáku. Poradíme vám, jak vyřešit dlouholetý problém, aniž se plíseň vracela každou zimu.

Přicházejí se zimou a jsou nepěknou poskvrny našich útulných příbytků. Když se však klima za okny nadobro oteplí, plísně jakoby se s vlhkostí opět na několik měsíců vytratily. Vymalujeme a o půl roku se příběh začíná opět.

To se jen nespoutaný život přírody v primitivní podobě snaží usadit v našich příbytcích.

A co zdraví?
Zdravotní rizika většinou zveličují
Ať se v médiích spóry plísní jakkoli spojují s naším zdravím, zimní vlhnutí prochladlých koutů a stěn je více estetickým než zdravotním problémům. Na rozdíl od našich předků, žijeme v suchých stavbách, které netrpí celoročním vlhnutím a naše příbytky nejsou prosáklé vlhčinou a plísněmi skrz naskrz. Naše dobře živené těla si se sezónní nepohodou pořadí.

Jinak bychom se při přehnané opatrnosti mohli nadějete, že našim dětem nesvědčí prohlídka zámku vanoucího zatuchlinou z každého koutu nebo hry v kupce starého sena na chalupě po starých rodičích, které je sporami poseto štědřejší jako tvarohové buchty drobenkou moučkového cukru.

Spóry hub a plísní poletující vzduchem vyklíčí na vlhké stěně, kde po čase vytvoří nepěkný šedý, černý či zelený povlak. Nejprve nepěkně vypadá a později zamoří pokoj zápachem plesnivé stařiny. A pokud dojde k nejhoršímu, ti citlivější z nás začnou mít nepříjemné pocity.

Vlhkost je nutností života
Voda je součástí života a platí to iv našich domácnostech. Pokud vlhkost vzduchu klesne pod hranici 50 procent, necítíme se nejlépe. Těžší se nám dýchá, chlad vnímáme mnohem intenzivněji a naše pokožka se vysušuje. Suchý vzduch neprospívá ani pokojovým květinám, ba ani surovému dřevu, jehož krásu si tak ceníme na podlahách či na nábytku.

Pokud jsou však stěny, okenní špalety či kouty za nábytkem chladné, začne se na nich pára srážet na vodu. Vpíjí se do malby a omítky, kde vytvoří životní prostor pro plísně. Pokud navíc pro úsporu energie své příbytky těsně uzavřeme aniž abychom je vybavili úspornou ventilací, vzdušná vlhkost stoupá a vyšplhat se může i k osmdesátce.

I plastová okna mohou větrat
Pokud jste ochotni vyměnit plíseň za vyšší účet za topení, můžete provést malý výlet do minulosti, když jste se starými okny žádné problémy s plísněmi neměli. Ne, není třeba je vyměnit za jiné. Pomůže vám nové nastavení a drobná úprava.

Kování umožňují nastavit přítlak okenního křídla k rámu a vytvořit tak drobnou netěsnost, která umožní výměnu vzduchu v místnosti. Excentry, které regulují přítlak, naleznete na více místech rámu. Jsou to všechny kovové prvky, do kterých zabíhají zamykací prvky. Pootočíte imbusovým klíčem, aby se přiblížily k vám a okno se rázem zavírá s menší námahou. Tlak na gumové těsnění klesá a těsnost se snižuje.

Pokud takové mikrovětrání nestačí, pak můžete jeho intenzitu zvýšit tím, že v horní části okna odstraníte několikacentimetrový segment gumičky. Vytvoříte tak spáru bez těsnění, přes kterou proudí vzduch. Možná jste se již v minulosti stěžovali na rosení oken a montážník na vaše přání udělal právě takovou úpravu. Mějte však na paměti, že gumové těsnění může v nových oknech být uloženy až ve třech řadách za sebou. Netěsné plastové okno bude vždy úspornější než původní stará okna se zanedbanou údržbou.

Nejchladnější plochy nesou riziko
Vzdušná vlhkost se koncentrovaně sráží pouze na těch místech, která jsou nejchladnější.

PR články

Must Read

Related Articles