magazin

Cestovatel až z daleké Tasmánie: Co má atlantisit společného s Atlantidou?

Atlantisit si vedle tradičních minerálů nekompromisně razí svou barevnou cestu. V čem všem je tento kámen výjimečný?

Zelená v objetí s fialovou

Atlantisit je žlutozelený krystal serpentinu s jasně ohraničenými inkluzemi růžového až fialového stichtitu uvnitř krystalu. Nejedná se tedy o minerál jeden, ale prakticky o zajímavé přírodní spojení dvou různých kamenů.

Atlantisit se také někdy nazývá tasmanit. To však podle některých odborníků není zcela korektní, neboť atlantisit a tasmanit je potřeba rozlišovat. Tasmanit je podle nich horší kvalitativní úrovně. Toto označení je odvozeno od naleziště Stichtite Hill, které se nachází právě v Tasmanii.

Kámen je stále velice vzácný. V některých zdrojích se dokonce i dočtete, že tasmánské naleziště je dosud jediné, nicméně další prameny vysvětlují, že se atlantisit vyskytuje například i v kanadském Ontariu. Naleziště Stichtite Hill má úlohu stále nejvýznamnější, většina světových atlantisitů totiž pochází právě odsud.

Vycházející hvězda světa minerálů

S touto lokalitou souvisí i pojmenování minerálu. Atlantisit je obchodní název, který si nechal Gerald Pauley zaregistrovat pro drahokamový materiál těžený pouze na Stichtite Hill. Pojmenován byl podle bájné Atlantidy. Podle některých zdrojů také umožňuje spojení s její energií.

Ač svět minerálů má tradiční diamanty, tajuplné safíry i vášnivé rubíny, atlantisit se mezi nimi bez potíží prosadil. Nespletete si jej s žádným jiným kamenem. Díky jeho charakteristickému vzhledu si ho zamilovali sběratelé, ale i ti, kteří mají rádi jednoduše rádi krásno.

Právě atlantisitové šperky si rychle získaly na oblibě. Kámen je pro využití nesmírně univerzální, jeho fialovozelený odstín tak může zdobit náušnice i přívěsky. U dnešních uživatelů vítězí hlavně stříbrné šperky s atlantisitem.

A to opět v mnoha rozličných podobách. K těm nejzajímavějším jednoznačně patří stříbrné prsteny s atlantisitem, se kterými zaručeně jejich nositel či spíše nositelka upoutá pozornost.

Více informací najdete v ćlánku Śperky s atlantisitem na našem blogu.

PR články

Must Read

Related Articles