magazin

Německá vláda ukončila rok 2020 s nižším novým dluhem, jak se původně očekávalo

Přispěly k tomu několik důvodů.
Německá vláda ukončila rok 2020 s nižším novým dluhem, jak se původně očekávalo vzhledem k její masivní balík pobídek pro ekonomiku. Uvedli v pondělí dva zdroje z vlády, které nechtěly být jmenovány.

Podle nich nový čistý dluh Německa za minulý rok byl těsně pod hranicí 150 miliard eur, což je zhruba o třetinu méně než původně plánovaných 218 miliard eur.

Berlín si nakonec potřeboval půjčit méně, protože peníze vyčleněné na veřejné investice neproudilo do projektů tak rychle, jak se očekávalo.

Ani pomoc v souvislosti s novým koronavirus nevyužilo tolik firem, jak kabinet předpokládal. A do třetice, negativní vliv pandemie na příjmy z daní byl také menší.

Přesto byly nové půjčky Německa v roce 2020 nejvyšší v historii a snadno překonali předchozí rekord 44 miliard eur z roku 2010 po finanční krizi.

Ministr financí Olaf Scholz plánuje v tomto roce nový čistý dluh až do výše 180 miliard eur, aby mohl pokračovat v záchranných a stimulačních opatřeních a ochránit největší evropskou ekonomiku během nové vlny infekcí.

PR články

Must Read

Related Articles