magazin

Poštovní banka vsadila na krizi, jasně porazila soupeře

Kolik vydělali úspory Slováků a co je čeká v tomto roce.

Zatímco v roce 2019 nejúspěšnější (indexové) fondy ve druhém pilíři dosáhly zhodnocení téměř 30 procent, rok 2020 byl pro střadatele podstatně chudší, přestože se nakonec neskončil žádnou katastrofou.

V první polovině minulého roku se to tak jevilo. Výnosy zakývali prudké propady na finančních trzích, které souvisely s nástupem pandemie covidu-19. Fondem se však podařilo ztráty vymazat rekordně rychlým růstem akciových trhů.

Spoření na důchod je běh na dlouhé tratě. Ačkoli negarantované (indexové a akciové) fondy loni nezažili hvězdné chvíle, na výšku zhodnocení úspor v penzijních fondech je důležité nahlížet z dlouhodobého hlediska.

Pohled na meziroční zhodnocení penzijních fondů k 15. lednu 2021 říká, že všechny fondy, ať již garantované (dluhopisové) nebo negarantované, skončily v plusu. Jen fond NN-Index Euro zaznamenal ztrátu.

Dobrou zprávou je, že většina z fondů překonala inflaci, tedy dosáhla výnos nad dvěma procenty. Rozdíly mezi jednotlivými fondy nebyly výrazné, výnosy se pohybovaly od dvou do pěti procent. Až na jednu výjimku – akciový fond Poštovní banky, který se elegantně vyhnul krizi.

Zbavili se akcí
Akciový penzijní fond důchodové správcovské společnosti (DSS) Poštovní banky -Prosperita loni vydělal 16,5 procenta. Nejbližší mu byl indexový fond DSS VÚB Generali, ale dosáhl jen třetinovou výnosnost (5,3 procenta).

PR články

Must Read

Related Articles