magazin

Psychohygiena jinak: Duši můžete ulevit úklidem

V čistém a přehledně uspořádaném prostoru se podle odbornice žije lépe.

Myšlenka o tom, že uklizené prostory mohou vnést pozitivní energii do různých oblastí života, není nová. Je základem orientálního učení feng-šuej.

Podle této starobylé teorie může umístění jednotlivých předmětů v obytných nebo pracovních místnostech ovlivnit to, jak se cítíme, co má pak vliv na naše zdraví, materiální prosperitu a kvalitu mezilidských vztahů.

Pravidla feng-šuej jsou však natolik komplikované, že jejich běžný smrtelník nemá šanci praktikovat bez vyškoleného odborného poradce.

Existuje však i mnohem jednodušší a modernější verze „úklidové psychohygieny“. Její autorkou je Japonka Marie Kondo, která ji podrobně popsala ve svých knihách Kouzelné úklid a Uklizené!

Podobně jako mistři feng-šuej, i ona klade důraz na čistotu a přehlednou uspořádanost věcí, které nám slouží k oblečení, vaření, vzdělávání nebo na různé relaxační činnosti.

Předměty, které nemají praktickou, estetickou ani žádnou jinou funkci v našich životech, jsou podle Marie materiální a zároveň psychologickou zátěží.

Čím více se kupí v místech, kde bydlíme nebo pracujeme, tím více nás brzdí. Většinou, aniž bychom si to uvědomovali.

Třídění s láskou
Prostý fakt, že v čistém a přehledně uspořádaném prostoru se lépe žije má jasnou logiku.

Když nemusíme ztrácet čas hledáním různých předmětů v chaoticky přeplněných skříních a zásuvkách, ušetříme množství času, který pak můžeme smysluplně využít pozitivnějším způsobem.

Většina lidí to chápe, a proto se věnuje víceméně pravidelně, obvykle před svátky nebo na přelomu let vyhazování zbytečností. Mnozí se řídí pravidlem, že pokud jistou věc během celého roku nepoužijí, tak je už nejvyšší čas rozloučit se s ní.

Má to však jeden háček. Věci totiž nemají jen praktickou, ale i jistou citovou hodnotu.

Například šaty, které jste si kdysi koupili na maturitní večírek už dávno vyšly z módy a možná se do nich po letech ani nevpracete, ale mohou vám připomínat období mládí a prvních lásek, a proto by vás velmi bolelo, kdyby jste je vyhodili.

Na řešení tohoto dilematu vymyslela Marie Kondo geniálně pravidlo: při třídění věcí neposlouchejte rozum, ale srdce.

Nechávejte si věci, které ve vás vzbuzují pocity lásky a zbavte se těch, které vás nechávají absolutně chladnými. Při třídění věnujte každému předmětu zvláštní pozornost.

Podržte ho v ruce a všímejte si, zda ve vás vyvolává pozitivní, neutrální nebo negativní reakce.

To, co na vás působí záporně, ať už proto, že se vám to nelíbí, je to spojeno se špatnými vzpomínkami nebo opotřebované a zkažené, by mělo být z vašeho života odstraněny.

Předměty, které ve vás vyvolávají radost, hezké vzpomínky nebo cokoli pozitivní, si určitě nechte. A konečně to, co je neutrální odsuňte stranou a přehodnoťte rozumem, zda to potřebujete.

Konečným výsledkem třídění by měl být prostor naplněn pouze předměty, které na vás působí povzbudivě.

PR články

Must Read

Related Articles