magazin

USA plánují uvalit sankce na ruskou loď, která se podílí na výstavbě Nord Stream 2

Sankce mají být uvalené na loď a její majitele od úterý.
USA oznámily evropským spojencům, že plánují uvalit sankce na ruskou loď Fortuna, která se podílí na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Informoval o tom v pondělí německý hospodářský deník Handelsblatt.

Americká administrativa údajně řekla vládním představitelům v Berlíně a dalších evropských hlavních městech, že sankce začnou platit od úterý a budou uvalené na loď a její majitele KVT-RUS.

Nord Stream 2 má zdvojnásobit kapacitu stávajícího podmořského plynovodu Nord Stream. Projekt vyvolal spory mezi Moskvou a Washingtonem. USA tvrdí také, že zvýší závislost Evropy na ruské energii.

Německý úřad dal výstavbě zelenou
Skupina firem, která se podílela na výstavbě potrubí, zastavila práce v prosinci 2019 pro hrozbu sankcí ze strany Washingtonu. Koncem minulého týdne dal však německý spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii BSH zelenou výstavbě kontroverzního plynovodu.

Mluvčí velvyslanectví USA v Berlíně pro Handelsblatt řekl, že Washington bude pokračovat v přijímání „všech potřebných a vhodných kroků“, aby zabránil výstavbě Nord Stream 2.

Americká vláda doufá, že Německo přehodnotí svou pozici k plynovodu, dodal.

Americké ministerstvo zahraničí a ministerstvo financí ve Washingtonu zatím nereagovali na žádosti o komentář.

Mluvčí německého ministerstva zahraničí a mluvčí ministerstva hospodářství uvedli, že zprávu zkoumají.

Fortuna kotví při německém pobřeží
Handelsblatt s odvoláním na mluvčího společnosti Nord Stream 2 napsal, že je na Evropské unii a vládách zúčastněných zemí, aby ochránili firmy před jakýmikoliv sankcemi.

Gazprom to odmítl komentovat a s KVT-RUS se novinářům nepodařilo spojit.

Podle údajů o sledování lodí společnosti Refinitiv, Fortuna stále kotví nedaleko přístavu Rostock na severu Německa.

PR články

Must Read

Related Articles