magazin

Chůze jako terapie i sport. Jakož ní hubnout i meditovat?

Proč je pro nás chůze tak důležitá?

Chůze patří mezi nejlepší pohybové aktivity. Mezi benefity patří, že je šetrná ke kloubům, udržuje nebo zlepšuje naši kondici.

Rychlá chůze je účinnější forma hubnutí, zatímco klasická pomalá chůze či procházka mají pozitivní vliv na naši psychiku. Dokážeme při ní relaxovat a vyčistit si hlavu. Je dobrá pro lidi, kteří trpí problémy s koleny, kotníky nebo zády.

Fyzické a psychické benefity
Chůzí si mohou snížit bolest a zlepšit krevní oběh, jakož i celkové držení těla. Při chůzi získáváme řadu výhod. Může se zlepšit naše dýchání, snižuje se srdeční frekvence, cítíme se šťastnější. Působí jako ideální prevence infarktu, vysokého krevního tlaku a cukrovky.

Světové studie (1, 2, 3) ukázaly, že pozitivní efekty chůze na člověka se začaly projevovat už po prvních třech měsících.

Došlo ke snížení hladiny tuku v krvi, který může vést k onemocnění tepen. Výrazně klesl krevní tlak a hladina cukru v krvi. Pomocí chůze se stáváme odolnějšími a súcejšími překonávat zatížení každodenního života. Aktivní chodci zůstávají déle mobilní, bývají méně často nemocní a mohou se dožít vyššího věku.

Kromě fyzických benefitů má chůze blahodárný účinek i na naše duševní zdraví a vnitřní pohodu.

Pomoc pro psychiku

Podle psycholožky Gabriely Sčensnej si „člověk během chůze užívá čerstvý vzduch a přírodu, a to mu pomáhá lépe se vyrovnávat s negativními emocemi. Lépe se vyrovnává se stresem, úzkostí a depresí. V těchto podmínkách si mozek lépe vytváří hormony štěstí – endorfiny. Na základě statistik víme, že pouze půlhodinová procházka každý den zredukuje symptomy deprese o více než 36 procent. Čím více kroků člověk udělá během dne, tím lepší může být jeho nálada. „

Během 45-minutové rychlé chůze dokážeme spálit téměř stejné množství kalorií jako při běhu. Zvýší se frekvence tepu našeho srdce a okysličí se nám krev. To znamená, že tuky se začnou spalovat mnohem rychleji.

Výdej energie při chůzi velmi závisí na hmotnosti člověka. Pokud je člověk těžší, tak při stejné rychlosti spálí mnohem více kalorií než člověk s menší váhou. Je však jasné, že člověk se sedavým životním stylem potřebuje svou pasivitu vykompenzovat více než člověk, který se i během běžného dne neustále pohybuje.

Takový člověk by měl zvýšit čas věnovaný chůzi nebo zvýšit intenzitu či rychlost této aktivity. Už při 30minutové denní procházce se zvyšuje kardiovaskulární kondice, posilují se kosti, dodává se vytrvalost a síla svalů.

Dospělí by měli chodit nejméně 150 minut týdně. Týdenní chůze může pomoci zvýšit výdrž a zlepšit kardiovaskulární zdraví. Důležité však je udržet si svižné tempo.

Jak správně chodit?

Hlava při chůzi je vzpřímená, bradu držte rovně a dívejte se před sebe. Ramena mají být uvolněny a spuštěny, hruď vypnutá. Nejdříve dejte na zem patu, až potom nášlapných na špičku.

Nedělejte příliš dlouhé kroky. Třeba dát pozor na došlap, aby nedocházelo k přetěžování. Správně by mělo být zapojeny celé chodidlo bez rotace či Captan. A nezapomínejte na správné dýchání – zhluboka a v rytmu chůze. Tak se lépe okysličí váš organismus.

Doporučuje se lehká, pohodlná, ale pevná obuv s kvalitní protiskluzovou podrážkou, která zpevní nohu, aby při nerovnostech terénu nemohlo nastat podvrtnutí kotníku. Obuv by měla mít ve špičce dostatek místa. Sandály jsou na procházky špatnou alternativou obuvi.

doporučení WHO
Světová zdravotnická organizace (WHO) pro zlepšení kardiorespirační a svalové zdatnosti, zdraví kostí, snížení rizika nepřenosných chorob a deprese doporučuje následující:

  1. Dospělí ve věku 18 – 64 let by měly absolvovat nejméně 150 minut (2,5 hodiny) týdně mírné aerobní ak-ní fyzické aktivity. Nejideálnější je právě chůze. Běžné tempo je okolo 100 kroků za minutu, což znamená jeden kilometr za 10 minut. Tempo chůze však můžeme měřit spíše na základě osobního pocitu než podle počtu kroků.

Při mírném tempu by měl člověk mít pocit, že dýchá o něco rychleji než obvykle a v důsledku pohybu se cítit trochu teplejší. Stále bychom však měli být schopni přitom mluvit s přítelem, který kráčí s námi. Pokud mluvíme o rychlejší chůzi nebo vyšší fyzické zátěži, tak to znamená, že se nám přitom výrazně zvýší srdečního vý rytmus, dýcháme mnohem rychleji a je nám mnohem teplejší než obvykle.

  1. Jednou z dalších možností je ubrat na týdenním počtu aktivních minut na 75, ale přejít z mírné intenzity cvičení na vyšší.
PR články

Další články autora