magazin

Jak zastavit negativní myšlenky? Sedm technik, které můžete vyzkoušet hned

Může se to začít špatným pocitem nebo myšlenkou. Možná se najednou stalo něco, co vás vyvedlo z pozitivně nastaveného kurzu dne, přičemž mohlo jít o váš vztah, práci či finance. Nebo vás silně zasáhla negativní zpráva ze světa a začali jste pociťovat obavy. V situaci, kdy celý svět čelí pandemii koronavirus, by to nebylo nic překvapivé.

Myšlenkové pochody se v takovém případě najednou obrátí do nežádoucího směru a člověk je na nejlepší cestě spadnout do spirály negativního myšlení. Dotěrné negativní myšlenky přitom mohou být pro každodenní prožívání toxické a narušovat zdravé fungování.

Problémem přitom není, že vás něco na chvíli rozruší, ale že nechtěná událost ovlivní celý váš den a způsobí tak domino efekt dalších negativních myšlenek. Má proto smysl znát způsoby, jak je zmírníte nebo úplně obejdete.

I negativita má své hranice

V první řadě je třeba říci důležitou věc, kterou často zdůrazňují i ​​psychologové – negativní pocity není dobré dlouhodobě potlačovat.

Člověk by měl vědět, že cítit obavy, hněv nebo smutek je v pořádku, a měl by sám sobě dovolit jejich prožívat.

Problém je, když v nich setrvává příliš dlouho, nebo když se jeho mysl na takové myšlenky nekontrolovatelně upíná.

Pokud víte, že se to týká i vás, existuje několik technik, které můžete vyzkoušet.

  1. Rychlá změna pozornosti
    Od negativních myšlenek vás může narychlo osvobodit, když rozptýlíte svou mysl něčím jednoduchým. V první řadě se však musíte zastavit, jakmile si uvědomíte, že od jedné negativní myšlenky přecházíte k dalším a dalším katastrofickým scénářem.

„Nadměrně se soustřeďte na své okolí, hledejte vzory, jako například pět věcí, které mají modrou barvu. Nebo najděte tři věci ve tvaru trojúhelníku či deset různých typů látek,“ radí klinický psycholog Kevin Gilliland pro magazín Well and Good.

V momentě, kdy tuto změnu aplikujete, přestanete věnovat sto procent vaší pozornosti negativní spirále. Jde o poměrně jednoduché rozptýlení, které dokáže být v krátkodobém horizontu užitečné.

PR články

Must Read

Related Articles