magazin

Úklid a koronavirus: Čím dezinfikovat domácnost a jak často prát roušky? Důležité jsou vysoké teploty.

Všechny články, které informují o mimořádných opatřeních a základních zdravotnických informacích o novém koronavirus, budou na SME.sk odemčeno a přístupné pro každého. Považujeme to totiž za veřejný zájem. Chcete-li podpořit novináře a seriózní i ověřenou žurnalistiku, můžete tak učinit koupí předplatného.

Nejúčinnější se před novým koronovírusom (SARS-CoV-19) a onemocněním Covid-19, které způsobuje, bráníme důkladnou hygienou rukou, nedotýkaním se obličeje, a to zejména úst, nosu a očí.

Mezi další významné způsoby ochrany patří nošení ochranného roušky a omezení svého pobytu venku či dokonce ve společnosti na nezbytné minimum.

Horkým tématem je však i domácí hygiena, dezinfekce domácnosti a praní textilií. Co můžeme udělat pro to, abychom před viry ochránili svůj domov?

Proč se věnovat hygieně domácnosti?

Díky pokusům amerického Národního institutu zdraví (NIH) či tamního Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) víme, že nový koronavirus se na měděných površích udrží zhruba čtyři hodiny, na lepence a kartonech 24 hodin a na ocelových a plastových materiálech až 72 hodin.

Dlouhý čas, který virus dokáže být aktivní mimo lidského těla, představuje potenciální riziko i pro naše domácnosti. I pokud nejste nemocní, virus si do domácnosti můžete donést. Pozornost byste proto měli věnovat nejen vašim rukám, ale i těm plochám a předmětem, kterých se často dotýkáte.

Důležité je čištění elektroniky, klávesnic, mobilních telefonů, ale i pracovních stolů, klik dveří, vypínačů, toalet, vodovodních baterií či odpadkových košů.

V bytových domech by lidé zase měli ve zvýšené míře dbát na čistotu společných prostor, především výtahů, schránek či zábradlí.

Jak čistit povrchy?

Vědecký časopis Journal of Hospital Infection uvádí, že nový patogen lze zničit už po minutě, když přijde do kontaktu s více než 60 procentním alkoholem s 0,5% peroxidem vodíku nebo běžnými dezinfekčními prostředky pro domácnost, které obsahují 0,1% chlornanu sodného .

Pro srovnání, známé dezinfekční čisticí prostředky na bázi chloru (například savo či Domestos) obsahují zhruba pět procent chlornanu sodného.

Co ničí SARS-CoV-19
kontakt s více než 60 procentním alkoholem
kontakt s 0,5% peroxidem vodíku
kontakt s 0,1% chlornanu sodného
teplota nad 56 stupňů
Alternativou těchto přípravků může být i horká pára, kterou využívají i běžné domácí parní čističe.

WHO totiž uvádí, že nový koronavirus ničí teploty nad 56 stupňů. Dezinfekce domova tedy není nijak náročná.

Pracovní plochy v kuchyni či v pracovně můžete virů zbavit párou z parních čističů, podlahy, toalety či sanitu v koupelně přípravky na bázi chloru a malé plochy, jakými jsou kliky či vypínače, zas přípravky na bázi alkoholu.

Jak často prát roušky?

Samostatnou kapitolu tvoří péče o oděv a textilie. Dosud není zcela známo, jak dlouho je aktivní virus na porézních površích jednotlivých tkanin.

Z již dostupných informací je však zřejmé, že i naše oblečení, ložní prádlo a zejména textilní roušky potřebují v době virových nákaz náležitou pozornost.

Ochranné textilní roušky mají za úkol chránit lidi v okolí za předpokladu, že jste nemocní, a zároveň tvoří bariéru mezi kapénkovou nákazou, pokud jste zdraví. Doma zhotovené textilní rouška je podobně jako jednorázové rouška určené pouze na jedno použití.

Bezprostředně poté, co si ho sejmete z obličeje, ho třeba vyprat nebo vložit do igelitového sáčku a uzavřít. Textilní roušky perte při teplotě nejméně 60 stupňů. Vhodné je prát jejich přípravky, které obsahují bělící směs, tedy zejména prášky na bílé prádlo. Po vysušení je třeba vyžehlit vysokým nastavením ohřevu.

Nejvhodnější je bavlna

Při stejné teplotě alespoň 60 stupňů je vhodné prát i ložní prádlo. Tu bychom iv obdobích mimo virové pandemie měli měnit jednou týdně.

Pokud jste nemocní, měli byste lůžkoviny měnit tak často, jak můžete.

Časté praní prádla při vysokých teplotách, využívání prášků na praní s bělícími účinky a žehlení je v čase virové pandemie dobrá praxe i pro oděvy.

Vhodné je nosit oblečení z takových materiálů, které tento postup zvládnou, příkladem může být bavlna. Méně vhodné jsou syntetické a jemné materiály, které můžete prát maximálně na 40 stupních.

Koronavirus SARS-CoV-2
Nejnovější poznatky a informace o onemocnění Covid-19 a novém koronavirus SARS-CoV-2, který měl prvotní ohnisko nákazy v čínském městě Wu-chan.

PR články

Další články autora